Otevírací doba Po-Čt 18:00-24:00, Pá-So 18:00-01:00
KYTARA NAPŘÍČ ŽÁNRY M.Töpferová & D. Dorůžka, Z.Dumková
  • Úterý
  • 19. 11.
    / 19:00 HODIN
  • KYTARA NAPŘÍČ ŽÁNRY M.Töpferová & D. Dorůžka, Z.Dumková

Marta Töpferová Marta Töpferová je jednou z nejunikátnějších zpěvaček a písničkářek své generace. V mládí zpívala osm let klasickou a lidovou hudbu ve sborech v Čechách a ve Spojených státech. Po emigraci do USA v roce 1987 se naučila plynně španělsky a prosadila se jako osobitá umělkyně a skladatelka latinskoamerické hudby. London Times popsal Martu jako „jednu z nejpůvabnějších interpretek lidové hudby Latinské Ameriky“. Martin hluboký hlas, lyrické písně a unikátní doprovod na čtyřstrunné cuatro zaujaly posluchače po celém světě. Etablovala se na hudební scéně v New Yorku a spolupracuje s nejlepšími hudebníky z oblasti latiny, jazzu i vážné hudby a tato zkušenost se odráží v jedinečném stylovém mixu její vlastní tvorby. V roce 2012 se Marta vrátila do Čech a začala psát písně v rodném jazyce inspirované moravským folklórem a slovanskou hudbou pro její nový soubor Milokraj. Kromě autorských textů Marta zhudebnila básně Věry Provazníkové, Jana Zahradníčka a dalších. Dodnes Marta Töpferová vydala devět alb, pět ve španělštině, tři v češtině a jedno v angličtině, obsahující převážně její vlastní tvorbu: Tento s vět (2017, Moravia Publishing), Reencuentros (2016, Senderos), Milokraj (2013, Animal Music), The Other Shore (2011, World Village), Trova (2009, World Village), Flor Nocturna (2006, World Village), La Marea (2005, World Village), Sueño Verde (2003, Circular Moves) a Homage to Homeland (2002, vlastní produkce). Marta je mezinárodně uznávaná jako jedna z čelních představitelek tzv. world-music, procestovala Evropu, USA, Kanadu, Argentinu a Thajsko a objevuje se na významných pódiích jako např. Queen Elisabeth Hall v Londýně, Blue Note v New Yorku nebo Bardentreffen Festival v Norimberku.

David Dorůžka Často označován jako jedna z vůdčích postav české jazzové scény, David Dorůžka je aktivním profesionálním hudebníkem od svých čtrnácti let a má za sebou vystupování po celém světě, spolupráci s řadou světových jmen a dlouhodobé pobyty v metropolích New Yorku a Paříži. V minulých sezónách byl Dorůžka zaneprázdněn účinkováním ve Francii, Německu, Belgii, Dánsku, Polsku, Turecku a dalších zemích. Své nejnovější CD Autumn Tales vydal Dorůžka na sklonku roku 2016 a obdržel za ně již počtvrté cenu Anděl za CD roku v kategorii Jazz&Blues. Na albu, hodnoceném jako “nejlepší česká jazzová deska roku 2016” stanicí Český rozhlas Jazz a jako “mistrovské dílo” serverem lidovky.cz, se

Dorůžka vrací zpět k triovému formátu, CD obsahuje pět Dorůžkových nových skladeb, doplněných melodiemi vycházejícími z židovské písňové tvorby, skladbou Bohuslava Martinů ve vlastní úpravě a dokonce i jedním meziválečným jazzovým šlágrem. Třicetidevítiletý Dorůžka začal vystupovat na české jazzové scéně jako teenager. Studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music in Boston u profesorů jako Joe Lovano, Mick Goodrick a George Garzone a měl též příležitost učit se u hudebníků jako Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Dorůžka je nositelem tří cen Anděl za Jazzová alba roku za svá CD (kromě nejnovějšího CD jsou to Hidden Paths, 2004, a Silently Dawning, 2008); stejnou cenu obdržel také v roce 2012 za CD Light Year ve spolupráci s kvintetem Inner Spaces.

Dorůžka vystupoval na nesčetných prestižních festivalech a v klubech po celém světě a podílel se na mnoha nahrávkách. Účinkoval se jmény jako George Mraz, Jorge Rossy, Chris Cheek, Arild Andersen, Django Bates, Kendrick, Scott, Dan Tepfer, Bill McHenry, Jon Fält, Marcin Wasilewski, Rodney Green, Daniele di Bonaventura, Marta Topferová, Aga Zaryan, Tiburtina Ensemble, Iva Bittová, Ewa Farna a s mnohými dalšími.

Zuzana Dumková Zpěvačka, kytaristka, skladatelka a textařka. Pochází z muzikantsko-kantorské rodiny. Po prastrýci Janu Fadrhonsovi a otci Janu Dumkovi představuje již třetí generaci skladatelů. Od šesti let se učila na housle, ke kytaře ji přivedl v deseti letech obdiv ke skupině Beatles. Hudební projev Zuzany Dumkové postupně vykrystalizoval od folkové tvorby přes fúze rocku, jazzu i world music a scénické hudby až k současné podobě, kterou nelze jednoznačně žánrově zařadit. Charakterizuje ji dynamická doprovodná kytara, citlivý zpěv a originální rozvíjení hudebních nápadů. Její debutové album Balance bylo nominováno na žánrovou cenu Anděl 2007. V roce 2015 vydala dlouho očekávané konceptuální album Kompas a o dva roky později získala první cenu Tais Awards v kategorii Zpěvačka roku.

Marcel Bárta Narozen v roce 1974 v Mariánských Lázních. Saxofonista, klarinetista, skladatel a výtvarník, spoluhráč Zuzany Dumkové. Zakládající člen kapel Vertigo Quintet, MUFF a dua DoMa Ensemble. Hraje také v mnoha dalších hudebních uskupeních, např. v kapele legendárního Jaromíra Honzáka FACE OF THE BASS. V posledních letech se intenzivně věnuje skladbě, kterou vyučuje na VOŠ Jaroslava Ježka, a též vyučuje hru na saxofon na ZUŠ Jana Hanuše. Spolupráce: mezi jinými například Lenka Dusilová, Ondřej Konrád, David Dorůžka, Andrea Keller, Petr Nikl, divadlo Vizita, divadlo Farma v jeskyni. Se svými skupinami je Marcel Bárta držitel několika prestižních ocenění (ceny Anděl, Tais Awards převzato z fcb události, pořádá festival Kytara napříč žánry